خانه :: اساتید :: اخبار
بروزرسانی: 7-9-1402
معرفی مرکز بهداشت و درمان

 

مرکز بهداشت ودرمان دانشگاه زنجان

یک عمر سلامت با خود مراقبتی

   تعريف بهداشت و درمان

 

بهداشت، علم و روش پيشگيرى از بيمارى، طولانى‌تر کردن عمر متوسط بشر و بهبود وضع سلامت جسمى، روانى و اجتماعى او است. بهداشت به‌صورت فردى و جمعى مطرح مى‌شود، اما در هر حال، هدف بهداشت عبارت است از تأمين شرايط لازم جهت رفاه فردى و اجتماعى و تمام فعاليت‌هاى مرتبط با پيشگيرى از بيمارى‌ها .

 

سازمان بهداشت جهانى، بهداشت را چنين تعريف مى‌کند: بهداشت عبارت است از علم و فن پيشگيرى از بيمارى‌ها، افزايش طول عمر، آموزش بهداشت فردى به اشخاص، ارائه خدمات پزشکى و پرستارى به‌منظور تشخيص فورى درمان، توسعه و تکميل خدمات اجتماعى جهت رفع نيازمندى‌هاى مردم و تأمين وسايل زندگى به‌نحوى که هر فرد بتواند از سلامت و طول عمر بيشترى برخوردار گردد. بهداشت، حالت بهبود و سلامت کامل جسمانى و روانى و اجتماعى است و تنها به فقدان بيمارى يا عدم نقص عضو محدود نمى‌شود .

 

درمان ،به کليه اقداماتى اطلاق مى‌شود که در شرايط پس از ابتلاى به بيمارى جسمانى يا روانى، به‌منظور بازگردان سلامت پيشين و از بين بردن عوامل مؤثر بر کاهش متوسط عمر بشر، با فراهم آوردن امکانات افزايش طول عمر انسان انجام مى‌گيرد.

بر این اساس مرکز بهداشت ودرمان فرصت را مغتنم شمرده و با انجام  ارائه خدمات بهداشتی ودرمانی به دانشگاهیان محترم در جهت ارتقاء سطح آگاهی های بهداشتی ،بیماری یابی ، درمان وبهداشت محیط در سطح دانشگاه گام موثری برداشته تا تسهیلات درمانی ضروری را نیز در اختیار دانشگاهیان عزیز قرار دهد.

خدمات مرکز بهداشت ودرمان شامل موارد ذیل است.

1-خدمات پزشک عمومی 

 2- خدمات دندانپزشکی

 3- خدمات پرستاری

 4-خدمات اورژانسی

 5- خدمات بهداشت محیط

6- امورمربوط به بیمه حوادث دانشجویان  

7- سایر مواردی که مربوط به مسائل ومشکلات پزشکی دانشجویان است   

 
 

 

بازدید امروز: 2